10/19/2018

Założenie własnej Firmy we Wrocławiu – na co zwróć uwagę

Wrocław, miasto w którym mieszkam, prowadzę firmę i jako niezależny ekspert finansowy zawodowo zajmuje się, między innymi, pomocą w założeniu i rozwoju firm. Wrocław jest miastem w Polce w którym za raz po Warszawie i Poznaniu liczba zarejestrowanych firm jest największa. 98 % to firmy prowadzone w formie jednoosobowych działalności gospodarczych czyli prowadzonych przez jednego właściciela, niezależnie od tego czy i ilu pracowników zatrudniają. Pozostałe to spółki czyli posiadających przynajmniej 2 właścicieli, najbardziej spotykane to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki cywilne.

W tym artykule zakładam, że masz dobry pomysł na swoją własną firmę, przygotowałeś z ekspertem dobry biznes plan, czyli strategię rozwoju Twojej firmy. Teraz czas na rejestrację i rozpoczęcie działalności. O pomysłach na biznes i biznes planach będę pisał w kolejnych artykułach. Wbrew pozorom napisanie dobrego, przemyślanego biznes planu, który będzie stanowił fundament naszego powodzenia w biznesie nie jest prostą rzeczą. Źle dobrane założenia, nadmierny optymizm mogą mieć poważny wpływ na powodzenie firmę, szczególnie w początkowym okresie działalności.

Najważniejszym, i dla wielu osób najtrudniejszy krokiem w procesie zakładani firmy jest, wyplenienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej na formularzu CEIDG-1. We wniosku mamy do czynienia z wieloma formalnościami, z którymi nie spotyka się przeciętna osoba która po raz pierwszy chce otworzyć działalność. Właściwy dobór np. formy opodatkowania zapobiegnie płaceniu nadmiernych podatków orz pomoże nam w pełni skupić się na działalności przynoszącej dochody.

Poniżej przedstawiam formularz CEIDG-1 wraz z komentarzami spraw które uważam za kluczowe dla naszego pierwszego biznesu. Pominąłem komentarze do pól danych , które w mojej opinii jesteście w stanie sami wypełnić. Wniosek o wpis pobierzemy elektronicznie ze strony www.prod.ceidg.gov.pl , ze strony Urzędu Miasta lub papierowy w urzędzie miasta.

Dokument z komentarzami (PDF)

Dokument do druku (PDF)

Jeśli mamy wszystko już dobrze przemyślane, indywidualnie policzone na liczbach, najlepsze rozwiązania wybrane, czas na formalność czyli złożenie wniosku w Urzędzie Miasta Wrocław przy ul. Nowy Targ 1/8 lub w Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. G. Zapolskiej 2/4 . Aby to zrobić mamy dwie ścieżki, osobiście lub on-line. Jeśli chodzi o Online tak trochę nie do końca bez wychodzenia z domu, szczegóły poniżej:

  • tradycyjnie- osbiście, formularz pobieramy z urzędu miasta, lub ze strony internetowej wypełniamy samodzielnie lub z ekspertem a następnie osobiście złożymy w urzędzie.
  • tradycyjnie bez konieczności odwiedzenia urzędu, czyli wysyłamy wypełniony wniosek listem poleconym na adres urzędu miasta dołączając do niego koniecznie notarialnie potwierdzenie swojego podpisu. Czyli musimy wybrać się do notariusza i zapłacić za jego potwierdzenie.
  • Online przy wizycie w urzędzie, czyli przysyłamy elektronicznie wniosek do urzędu i osobiście wybieramy się już tylko w celu własnoręcznego podpisu. Urzędnik musi potwierdzić własnoręczność podpisu w jego obecności.
  • Online z wykorzystaniem profilu ePUAP którego najpierw możemy założyć na stronie www.epuap.gov.pl. W celu jego potwierdzenia musimy jednak udać się osobiście,
  • Online podpisując wniosek elektronicznie, posiadając podpis elektroniczny, który chcąc wyrobić musimy udać się do jednej z firm świadczących usługi w tym zakresie i za niego zapłacić.

Samo złożenie poprawnie wypełnionego wniosku jest formalnością i nie zajmuje dużo czasu. Całkowity proces online jest niestety nie możliwy. Wcześniej czy później musimy pofatygować się do urzędu w celu potwierdzenia tożsamości bądź złożenia podpisu.

Pamiętaj, że wszystkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), uzyskanie takiego wpisu, są BEZPŁATNE. Pomagając moim klientom bardzo przed tym przestrzegam. Są firmy, naciągacze które tylko po dokonaniu wpisu wysyłają do nas list z żądaniem opłaty. Korzystają z tego, że nasze dane jako przedsiębiorcy stają się ogólnodostępne.

Jeśli masz wątpliwości, czy poprawnie wypełniasz wniosek lub potrzebujesz jedynie utwierdzić się w swoich przekonaniach, możesz zwrócić się do mnie o pomoc. Chętnie pomogę Ci, przeliczę co bardziej j Ci się opłaca, a Ty zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Będziesz mógł w pełni skupić się na podstawowej działalności Firmy.